Akne ve Akne Skarlarının Tedavisinde Mezoterapi, Mikroiğneleme ve PRP Tedavilerinin Kombineli Kullanımı

Akne ve Akne Skarlarının Tedavisinde Mezoterapi, Mikroiğneleme ve PRP Tedavilerinin Kombineli Kullanımı

Akne sorunları, genellikle 8-10 yaşlarında başlar ve hayatımız boyunca çeşitli nedenlerden dolayı devam edebilir. Aknenin oluşum temelinde genetik faktörler, hormonal etkenler (kadınlarda menstrüasyon dönemi, gençlerde ergenlik dönemi) , mevsim değişiklikleri, stres, emosyonel bozukluklar ve kullanılan birtakım ilaçlar yatmaktadır.

Günümüzde akne ve akne skar tedavilerinde özellikle mezoterapi tedavisi, PRP tedavisi, mikroiğneleme yöntemleri ve kimyasal peeling uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Yine glikolik asit bazlı cilt bakım ürünlerinin evde düzenli kullanımı akne tedavilerine destek olmakta ve tedavi sonrası akne oluşumunu engellemektedir. Mezoterapi ürünlerinden Retinoik Asit, Glikolik Asit, Glutatyon, Vitamin Kompleks ve Mineral Kompleks enjeksiyonları  ile aknelerin 2-4 seans uygulama ile tedavisi sağlanabilmektedir. Akne skarlarının tedavisinde ise mikroiğneleme (dermapen, dermaroller, mesoroller.. vb)  ile mezoterapi ürünlerinin kombineli kullanımı oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Akne tedavisi devam eden hastalarda uygulanan kimyasal peeling tedavileri ile cilt tonunda iyileşmenin yanı sıra, aknelerin tekrar oluşumu engellenebilmektedir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde ayda 1 seans glikolik asit bazlı peeling uygulamaları ile akne oluşumu engellenebilmektedir. Glikolik asit bazlı cilt bakım ürünlerinin düzenli ev kullanımı ile de ciltte sebum dengesi sağlanmakta, cilt sıkılaşmakta, gözenekler daralmakta ve akne oluşumu engellenmektedir.

Günümüzde akne skar tedavilerinde PRP uygulamaları da ön plana çıkmaktadır, özellikle kalsiyum klorür ve batroksobin içeren PRP uygulamaları (PRF ‘Platelet Rich Fibrin’ Uygulamaları) oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bu yöntemler akne tedavilerinde kullanıldığı gibi koruyucu tedavi kapsamında da kullanılabilmektedirler; akne yatkınlığı olan kişilerde  koruyucu tedavi kapsamında belirli periyotlarda mezoterapi etkenlerinin enjeksiyonu, kimyasal peeling uygulamaları ve  glikolik asit bazlı cilt bakım ürünlerinin ev kullanımı önerilmektedir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;

 

 

Aytun Nilay Erdağı

Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis

Erdağı Medikal Ürün Müdürü