Estetik Dermatolojide ve  Antiaging Tedavilerde  Glikolik Asitin Önemi

Estetik Dermatolojide ve Antiaging Tedavilerde Glikolik Asitin Önemi

                 Medikal Cilt Bakımı ve Antiaging Tedavilerde;   GLİKOLİK ASİT,kimyasal peeling etken maddesi, antiaging mezoterapi ürünleri etken maddesi ve dermokozmetik ürünlerin aktif bileşeni olarak birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Glikolik asit;  glikoz esaslı şeker asididir. En küçük moleküllü Alfa hidroksi asit (AHA) olma özelliği ve düşük pH seviyesi onu çok daha önemli kılmaktadır; bu özellikleri sayesinde dermise etki etmesi oldukça kolaydır. Glikolik Asit, antiaging tedaviler kapsamında daha çok leke, akne, gözenek, scar tedavilerinde, ince kırışıklıkların tedavisinde, keratosis ve pigment bozukluklarının tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Glikolik asitin en çok kullanıldığı alan,  kimyasal peeling uygulamalarıdır; % 10, % 20, % 35, % 50 ve % 70 lik formları bulunan Glikolik Asit Bazlı Kimyasal Peeling Uygulamaları mevcuttur. Medikal cilt bakımı kapsamında % 50 ve % 70 lik formaları tercih edilmektedir; bu tip kimyasal peeling ürünleri mutlaka uzman hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Genellikle 15 günlük tedavi periyotları ile, toplam 4-6 seanstan oluşan tedavi protokolleri şeklinde uygulama yapılır. Akne, leke, skar ve gözenek tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Glikolik Asit Bazlı Kimyasal Peeling Ürünlerinin konforlu ve verimli sonuçlar sunması ürünün kalitesi ile doğru orantılıdır, pH dengesinin korunması da son derece önemlidir;  uygulama verimliliği açısından kısmen nötralize edilmiş, tamponlu kimyasal peeling ürünleri tercih edilmektedir.

Kimyasal Peeling Tedavilerini  desteklemek ve sonuçların devamlılığını sağlayabilmek adına glikolik asit bazlı cilt bakım ürünlerinin düzenli günlük kullanımı oldukça önemlidir.

Piyasada bu kadar çok cilt ürününün olduğu günümüzde, izokozmetik ve amenokozmetik cilt ürünleri arasındaki temel farklılıklar iyi anlaşılmalıdır; Medikal Cilt Bakımı amenokozmetik cilt bakım ürünlerinin kullanımını gerektirir.

Amenokozmetik Cilt Ürünleri; epidermiste ve dolaylı olarak dermiste etkili olurlar: Retinoid, Alfa-Hidroksi Asit, anti-eritematöz, pigmentleyici ve beyazlatıcı ürünlerdir. Bu ürünler cildin gençleştirilmesinde kullanılan daha agresif ama daha hızlı tekniklerin hazırlanmasını, korunmasını veya değiştirilmesini mümkün kılar (mekanik, fiziksel (lazer) ve kimyasal soyma işlemleri)

Ürün forföyümüzde yer alan;  Exfolderm®alanındaki en yeni ve en ileri amenokozmetik ürün serisidir. Exfolderm, sırayla kollajen ve glikozaminoglikan sentezini uyaran çok özgün aktif bileşiklerle  (AHA bitki ekstraktları, flavonoidler, organik güneş kremi) özel olarak formüle edilmiştir. Bu ürün serisi akne, leke, kırışıklık, hiperpigmentasyon ve diğer estetik bozuklukların tedavisi için idealdir.

             Exfolderm®Profesyonel Kimyasal Peeling Solüsyonları ve Kimyasal Peeling Tedavilerini Destekleyici,  kırışıklık, hiperpigmentasyon, akne ve ciltteki diğer estetik bozuklukların tedavilerine yönelik krem ve jel formunda cilt bakım ürünlerinden oluşmaktadır. http://erdagimedikal.com/urunlerimiz/exfolderm/

Glikolik Asidin, kozmetik dermatolojide  en çok tercih edildiği alanlardan bir tanesi ise estetik mezoterapi uygulamalarıdır. Glikolik Asit, akne, skar, leke, çatlak ve ince kırışıklıkların tedavilerinde, Glutatyon, Retinoik Asit, Minaral Kompleks ve Vitamin Kompleks ile kombineli kullunılmaktadır. Özellikle mikroiğneleme cihazları (dermaroller, mesoroller dermapen, cosmopen vb.) ile bu tür mezoterapi ürünlerinin uygulanması tedavinin verimliliğini arttırmaktadır.

https://erdagimedikal.com/urunler/MesoMedica.pdf

         Glikolik Asit, küçük molekül yapısı ve düşük pH seviyesi sayesinde  epidermisi arındırma, hasarlı dokuyu uzaklaştırma, dermiste kolayca etki gösterebilme, kollajen sentezini uyarma, dokuda rejuvenasyon sürecini başlatma, pigmentasyon bozukluklarını düzenleme özelliklerine sahiptir.  Bu nedenle, glikolik asit  estetik dermatoloji uygulamalarında en çok tercih edilen etken maddelerden bir tanesi olmuştur.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;

Aytun Nilay Erdağı

Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis

Erdağı Medikal Ürün Müdürü