Mezoterapi ile Bölgesel İncelme (Lipoliz) – Yağ Yıkımı ve Selülit Tedavilerinde Kullanılan Mezoterapi İlaçları

Mezoterapi ile Bölgesel İncelme (Lipoliz) – Yağ Yıkımı ve Selülit Tedavilerinde Kullanılan Mezoterapi İlaçları

Bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesi amacıyla kullanılan temel mezoterapi etkenleri; L-Karnitin, PPC (Fosfatidilkolin), Deoksikolat, Kollajenaz, Hyaluronidaz, Kafein, Enginar Ekstraktı ve Melilotus (tıbbi yonca) Ekstraktı, Hamamelis  ve Ruscustur.

Ayrıca,  Mezoterapi İlaçları ile liposuction ameliyatları sonrası oluşabilecek asimetrileri  (eşit olmayan kontur veya biçim) ve yağ enjeksiyonları sonrası oluşabilecek asimetrileri ortadan kaldırmak mümkündür.

Mezoterapi tedavilerinde etkin sonuçlar alınması kullanılan ilaçların konsantrasyonu ve kaynağı ile doğrudan ilişkilidir. Konsantre olmayan mezoterapi ürünleri ile tatmin edici sonuçlar alınması mümkün değildir. Bir diğer önemli faktör ise kullanılan etkenlerin doğal kaynaklı olmasıdır; örneğin sentetik L-Karnitin konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa olsun doğal kaynaklı  L-Karnitin kadar etki göstermemektedir. Selülit ve bölgesel incelmede kullanılacak L-Karnitinin doğal kaynaklı ve en az 250mg/ml konsantrasyona sahip olmasına dikkat edilmelidir. Etkin mezoterapi ilaçlarında L-Karnitin doğal kaynaklıdır ve 500mg/ml formunda sunulmaktadır.

Bölgesel yağ yıkımında en çok kullanılan bir diğer etken ise Fosfatidilkolin (PPC) dir. Ancak Fosfatidilkolinin (PPC)  ürününün mutlaka Deoksikolat içermesine ve en az 100mg/ml konsantrasyona sahip olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Deoksikolat içermeyen PPC ile verim alınması pek mümkün değildir.

Mezoterapi uygulamalarında enzimlerin kullanımı da oldukça önemlidir. Bölgesel yağ yıkımında Kollajenaz Enziminin,  PPC ve L-Karnitin ile birlikte uygulanması, selülit tedavilerinde ise Hyaluronidaz Enziminin, PPC ve L-Karnitin ile birlikte uygulanması oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bu etken maddeler tek başına kullanılabileceği gibi kombine edilerek de kullanılabilir. Kombine edilerek kullanıldığında tedavilerde daha verimli sonuçlar alınmaktadır. Çünkü her bir aktifin etki mekanizması farklıdır.

MesoMedica L-Karnitin (500mg/ml)

L-Karnitin orta – uzun yağ asit zincirlerinin mitokondri zarından geçişine aracılık eder, oksidasyonu kolaylaştırarak, enerji üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, toksik bileşenlerin mitokondri dışına taşınmasını kolaylaştırarak birikmesini önler. Vücutta yağın yıkımına ve vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur, çünkü yağ asitlerinin sitozolden mitokondriye taşınmasında görevlidir. L-Karnitin, serbest olarak vücutta bulunan yağın mitokondriye transfer edilerek, yıkımını ve enerji kaynağı olarak kullanımını arttırır; böylece yağın yakılarak enerji olarak kullanımını sağlar. L-Karnitin, selülit tedavisinde ve zayıflamada (bölgesel incelme tedavilerinde) kullanılır. Vücutta depo edilen yağın, fiziksel aktivite esnasında metabolize olarak, enerjiye çevrilmesine katkıda bulunur.

MesoMedica Fosfatidilkolin 100mg/ml

Fosfatidilkolin (PPC), ana grup olarak kolin ile birleşmiş bir fosfolipit sınıfıdır. Biyolojik membranların ana bileşenidir, hekzan kullanılarak yumurta sarısı veya soya fasulyesi gibi birçok hazır kaynaktan mekanik ya da kimyasal ekstraksiyon ile kolayca elde edilebilir. Ayrıca lesitin grubunun ana bileşenidir. Ayrıca nörotransmitter asetilkolinin ana kaynağıdır. PPC çok iyi bir su-bağlayıcı ajandır ve diğer maddelerin deriye penetrasyonuna katkıda bulunur. PPC ideal vücut ağırlığında ya da biraz kilolu olan hastalarda küçük ve lokalize yağ birikimlerini azaltmak için estetik amaçlı kullanılır.

Sodyum deoksikolat; Deoksikolat, kolanoik asit olarak da bilinir, bir safra asididir. Sodyum deoksikolat; deoksikolik asidin sodyumla elde edilen tuzudur, genellikle biyolojik deterjan olarak kullanılır; hücreleri parçalamak ve hücresel bileşenleri, membran bileşenlerini çözmek için kullanılır.

 MesoMedica Kollajenaz (50U/ml)

Kollajenaz aynı zamanda klostridiopeptidaz olarak da adlandırılır. Kollajenaz enzimi, kollajen liflerini parçalayarak, küçük peptidlere indirgenmesini sağlar. Bağ dokuyu sıvılaştırır ve lokalize olmuş yağ birikiminin vücuttan atılımını sağlar.

MesoMedica Hyaluronidaz (150U/ml)

Hyaluronidaz, hyaluronik asit liflerini sindiren bir enzimdir. Hyaluronidaz mezoterapi uygulamalarında selülit tedavisinde kullanılır; Selülitlerde çukurlu-pürüzlü görünüme neden olan bağ doku bağlarının kırılmasını sağlar. Doku geçirgenliğini arttırır ve diğer enjekte ilaçların dağılımını destekler. Bağ dokudaki sıvılaşma ile hyaluronidaz yağın erimesini (PPC tarafından) destekler, adipositlerden kan ve lenf damar sistemiyle tahliyesini sağlar.

Ayrıca Hyaluronidaz; Hyaluronik Asit ile yapılan Dermal Dolgu uygulamalarında meydana gelen istenmeyen görünümü düzeltme ve etkiyi azaltmak-ortadan kaldırmak için de kullanılabilir.

MesoMedica  Melilotus  (%4)

Melilotus (kokulu-tıbbi yonca) dolaşımı hızlandırma ve ağrıyı azaltma etkileri ile bilinen  bitkisel bir bileşendir. Melilotus deri altı dokularda mikrosirkülasyonu artırır ve yağ hücrelerinin metabolizmasını hızlandırır.

Ruscus ekstraktı mikrosirkülasyonu artırır ve bir ödem sökücü etki gösterir. Venöz yetmezlik tedavisinde de kullanılır.

Hamamelis, anti-inflamatuar etkisi vardır, mikrosirkülasyonu hızlandırır ve anti-ödem etki gösterir.

Kafein doku lipit katabolizmasını aktive eder, yağların parçalanmasını destekler.

Enginar ekstraktı bir zayıflama metaboliti olan sinarin bakımından zengindir. Enginar ekstraktı yağların parçalanmasında etkilidir ve dolaşım sisteminde kanın oksijen bakımından zenginleşmesini sağlar.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;

Aytun Nilay Erdağı

Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis

Erdağı Medikal Ürün Müdürü