Minoksidil, Dutasterit, Multivitamin ve Multimineral Kompleksler ile Saç Dökülmesi Tedavileri, Saç Mezoterapisi

Minoksidil, Dutasterit, Multivitamin ve Multimineral Kompleksler ile Saç Dökülmesi Tedavileri, Saç Mezoterapisi

Saçlarınızı kaybediyorsunuz; çeşitli önlemler almaya çalıştınız, şampuanlar, serumlar ve çeşitli spreylerin kullanımı ile malesef herhangi bir sonuç alamadınız; PRP ve Saç Mezoterapisi yaptırmaya karar verdiniz. PRP ve mezoterapi tedavileri yaptıran ama sonuç almadığını söyleyen insanların yorumları nedeniyle kararsız kaldınız.. Peki tedavi sonrası  memnun kalmayan hastaların gerçek bir PRP Tedavi Kitiyle ya da Konsantre Mezoterapi Ürünleri ile doğru bir tedavi gördüğüne emin misiniz? Saç tedavilerinde; başarılı, tatmin edici sonuçlar almanız tamamen tedavinin yapılacağı kuruma, doktora ve en önemlisi de tedavi de kullanılacak ürünlere bağlıdır. Doğru ürünler ile doğru ellerde yapılan saç mezoterapisi ve PRP uygulamalarında, saç dökülmesi tedavilerindeki başarı % 80 in üzerindedir. Özellikle 40’lı yaşların başındaki hastalarda, 6 seans sonrası saç dökülmesinin tamamen durduğu, yeni saçların çıktığı bilinmektedir. Düzenli bir tedavi sonrasında yapılan koruyucu seanslar ile desteklendiğinde, sonuçların kalıcı olduğu bilinmektedir.
Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda, 30G – 32 G 4mm iğneler kullanılarak cildin orta tabakasına 2-3 mm derinliğe mikroenjeksiyonlar şeklinde uygulanmaktadır. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damarlara etkin bir şekilde ulaşan maddeler hızlı bir şekilde etkisini gösterir. Saç mezoterapi tedavilerinde, saç köklerini besleyen vitamin, mineral komplekslerin, kan dolaşımını hızlandırıcı etkenlerin ve saç dökülmesini tetikleyen hormonların saç kökleri üzerindeki olumsuz etkilerini baskılayıcı etkenlerin enjeksiyonu tercih edilmektedir. Saç tedavilerinin olmazsa olmaz etkenleri; vitamin gruplarından, Vitamin B Grubu (Pantenol, Piridoksin, Tiamin, Biotin) ve Minerallerden ise Demir ve Çinko dur. Melilotus(tıbbi yonca) gibi kan dolaşımını arttıran etkenlerin yanı sıra, Minoksidil ve Dutasterit de saç mezoterapisinde 4 – 6 seans sonrası oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan etkenlerdir.
Doğru tedavi protokolleri ve konsantre mezoterapi ürünleri ile 4-6 seans saç mezoterapi tedavisi ile başarı kaçınılmazdır.
Mezoterapi ile saç dökülmesi tedavisine başlanmadan önce, hastanın sağlık durumu; saçının dökülmesini tetikleyecek herhangi bir sağlık probleminin varlığı mutlaka sorgulanmalıdır. Yine, hastanın kullandığı saç bakım ürünleri, beslenme şekli, yaşam tarzı, hayatındaki stresin ve duygu durumunun sorgulanması da son derece önemlidir.
Saç mezoterapisinde kullanılan etkenleri ve etki mekanizmalarını özetle sunacak olursak,
Panthenol vitamin Pro-Vitamin B5 olarak bilinir. Uzun süreli nemlendirme sağlar ve saç gövdesinin
gücünü arttırır. Bazı çalışmalarda; pantenolün aşırı ısınma ve aşırı kurutma sonucu saç ve saç
derisinde oluşabilecek hasarları engellediği ve hasarların etkilerini ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır. Saçlara sağlığını yeniden kazandırır ve saçlarda kırık oluşumunu, uç kısımlardaki yıpranmaları azaltır.
Piridoksin B6 vitaminidir. DHT (dihidrotestosteron) oluşumunu ve androjen reseptör aktivitesini
inhibe eder.
Tiamin B1 vitaminidir. Vücuda B-1 yeterli miktarda alınmazsa, hücreler gıdasız kalır. Saçlar açısından da, Tiamin eksikliğinde saç tellerinde incelme ve saçın uzamasında yavaşlama görülür.
Biotin B7 vitaminidir. Biotin miktarı vücutta tükendiğinde saç kalitesi azalır, cansız ve güçsüz saçlar belirir.
Melilotus (kokulu-tıbbi yonca) dolaşımı hızlandırma ve ağrıyı azaltma etkileri ile bilinen bitkisel bir bileşendir. Melilotus deri altı dokularda mikrosirkülasyonu artırır. Doku içerisinde vitamin, mineral ve diğer yapı taşlarının etkin bir şekilde dağılımını destekler.
Çinko, Bakır, Manganez, Demir, Selenyum, Krom içeren multimeral kompleksler cilt kalitesini arttırmanın yanı sıra saç tedavilerinde saçık kalitesini arttırma, saç köklerini güçlendirme, ince saç tellerinin daha sağlıklı ve kalın bir yapıya kavuşmasını destekler.
Dutasterit; saç dökülmesini engellemek ve saç kalitesini arttırmak amacıyla kullanılır. Etki mekanizması şöyledir; genetik olarak gelen kıl kökü hassasiyetinden dolayı saçların dökülmesine sebep olan dihidro testesteron (DHT) hormonunun oluşumunu engeller. Testesteron (T), 5 alfa redüktaz enzimiyle dihidro testesterona DHT ye dönüşür. Dutasterit, testesteronu bloke ederek, dihidrotestesterona (DHT) dönüşümünü engeller. DHT nin azalması sonucu kıl kökündeki hasar azalır ve zayıflamış olan saçlar güçlenir. Dutasterit, mezoterapi uygulamaları ile lokal olarak sadece saç köklerine verildiğinden kesinlikle hormon seviyesinde azalmaya neden olmaz, sadece ilgili dokuda saç köklerini DHT nin olumsuz etkilerinden korur. Dutasteritin, vitamin kompleks, mineral kompleks ve hyaluronik asit içeren saç mezoterapi ürünleri ile kombineli kullanımı mümkündür.
Retinoik Asit, Retinol (Vitamin A) olarak da bilinir. Hücre büyümesinde ve farklılaşmasında rol oynar. Oldukça güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Cildin ikinci tabakası olan dermis ve bazal katmanda aktive olur. Burada fibroplastları uyararak, kollajen, elastin ve hyaluronik asit sentezini arttırır. Kollajen ve elastin üretimini arttırarak cilde kaybettiği elastikliği yeniden kazandırır. Cilt ve saç hücrelerinin (keratinositlerin) hücresel üretimini-genetik yazılımını onarır. Ciltteki yeni damar yapımını da düzenleyerek kanlanmayı arttırır. antimikrobiyal, antiseptik ve antioksidan etkileri ile ön plana çıkan vitamin A; akne,hiperpigmentasyon, leke, çatlak ve kırışıklık tedavilerinde oldukça
Etkili olan Vitamin A, Retinoik Asit, saç dökülmesi tedavilerinde de saç sağanını uyaran, yeni saçların çıkmasını destekleyen oldukça etkili bir ajandır.
Minoksidil, Minoksil olarak da bilinir; saç dökülmesini azaltan ve yeni saçların çıkmasını tetikleyen vazodilatör bir etkendir. Saçlı deride ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak diğer etkenlerin, vitamin ve minerallerin de etkinliğini arttırır. Minoksidilin, vitamin kompleks, mineral kompleks ve hyaluronik asit içeren saç mezoterapi ürünleri ile kombineli kullanımı mümkündür.
Doğru ürünler ve doğru tedavi protokolleri ile canlı, sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmak hayal değil..
Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;
Aytun Nilay Erdağı
Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis
Erdağı Medikal Ürün Müdürü