NONINVAZIV ANTIAGING TEDAVİLERDE KÜNT UÇLU MİKROKANÜL KULLANIMI __  DOLGU ENJEKSİYONLARINDA, PRP ve MEZODOLGU ENJEKSİYONLARINDA KANÜL SEÇİMİ

NONINVAZIV ANTIAGING TEDAVİLERDE KÜNT UÇLU MİKROKANÜL KULLANIMI __ DOLGU ENJEKSİYONLARINDA, PRP ve MEZODOLGU ENJEKSİYONLARINDA KANÜL SEÇİMİ

NONINVAZIV ANTIAGING TEDAVİLERDE KÜNT UÇLU MİKROKANÜL KULLANIMI

DOLGU ENJEKSİYONLARINDA, PRP ve MEZODOLGU ENJEKSİYONLARINDA KANÜL SEÇİMİ

Medikal estetik uygulamalar her geçen gün popularitesini arttırmakta, insanlar sosyal yaşamlarına ara vermeden, kısa sürede oldukça doğal sonuçlar ile gençleşmekte ve  güzelleşmekte.. En çok tercih edilen noninvaziv antiaging tedavilerin başında dolgu, mezodolgu ve PRP (Platelet Bakımından Zengin Plazma) tedavileri gelmektedir. Medikal estetik uygulamalar ile gençleşmeyi, güzelleşmeyi, daha iyi görünmeyi amaçlayan insanların büyük çoğunluğu doğal sonuçlar ve uygulama esnasında ağrı, acı,  morarma, kızarıklık, ödem gibi yan etkilerin oluşmamasını, sosyal hayatlarına, günlük yaşantılarına sorunsuz devam etmeyi arzular.. Künt mikrokanüller ile ağrı, acı, ödem, kızarıklık, morarma gibi yan etkileri ortadan kaldırmak ve daha doğal daha güzel sonuçlar , daha konforlu uygulamalar sunmak mümkün.. Daha çok dermal dolgu enjeksiyonlarında  tercih edilen mikro kanüller, artık PRP tedavilerinde, mezodolgu (Mesofiller), mesoglow (multivitamin+multimineral enjeksiyonlarında), mesolift tedavilerde de çokca tercih edilmektedir. İğne yerine mikrokanülün öncelikli tercih sebebi ağrı, acı hissi, morarma ve ödem gibi istenmeyen yan etkilerin oluşmaması ve oldukça doğal sonuçlar sunmasıdır.  Dermal dolgu uygulamaları için geliştirilen mikrokanüller 30G -16G   ve 25mm – 100 mm aralığında farklı ebatlarda sunulmaktadır. Doğal sonuçlar ve konforlu uygulama için doğru kanül seçimi son derece önemlidir. Uygulanacak bölge ve ürüne uygun ölçülerde kanül seçimi, kanülün kesimi, esnekliği ve kalitesi son derece önemlidir; uygulama esnasında tıkanma, kırılma, katlanma gibi olumsuzlukların yaşanmaması için doğru kanüller, doğru ürün ve teknikler bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yine kanüle uygun, girişi noktasını hazırlayacak uygun iğne ucunun kanül ile birlikte sunumu son derece önemlidir. Kanülden daha geniş bir iğne ucu ile giriş noktası açılmadığında, uygulama esnasında ciddi sorunlar yaşanabilmekte, kanül rahatça ilerletilememekte, uygulanan basınç sonucu hastanın canı acımakta ve bazen dolgu enjektörü zarar görmektedir. Uygun iğne uçları ile birlikte sunulan kanülleri tercih etmek bu tarz sorunların yaşanmasını engellemektedir.

Genellikle göz altı çökkünlüklerinin giderilmesi, aydınlık göz çevresi için gözaltı ışık dolgusu uygulamalarında; en ideal olan 15-20mg/ml konsantrasyona sahip, düz bağlı yada oldukça düşük çapraz bağ oranına sahip hyaluronik asit bazlı dermal dolguların ve hyaluronik asit + multivitamin+multimineral  içeren mezodolgu  ürünlerinin enjeksiyonudur. Gözaltı ve göz çevresi oldukça hassas bir bölge olduğundan, iğnenin travmatik  etkilerinin, ödem ve morlukların oluşma riskinin son derece yüksek olduğu bir bölgedir. Bu bölgede  klasik iğne yerine  mikrokanül ile uygulama çok daha başarılı sonuçlar sunar. Göz altı dolgu uygulamalarında;  30G yada 25G kanül uygun olacaktır. Uygulanın kapsayacağı alana göre 25mm – 40 mm uzunluğunda kanül tercih edilebilir. (Göz altı dolgu uygulamalarında Dermyal 18’ in   Dermasculpt DS 27Gx25mm yada Dermasculpt DS 27Gx40mm ile uygulanması önerilir. Gözaltında  MesoMedica Hyaluronic Asit, Multivitamin ve Multimineral Kompleks uygulamaları için Dermasculpt DS 30Gx25mm uygundur)

Yüzde mezodolgu uygulamalarında ve yüzde PRP enjeksiyonlarında ; DPG PRP Enjeksiyonlarında , MesoMedica Hyaluronic Asit, Multivitamin ve Multimineral Kompleks Enjeksiyonlarında   Dermasculpt DS 27Gx40mm kanül yada  Dermasculpt DS 27Gx50mm kanül  kullanımı uygundur.

Yüzde PRP enjeksşyonlarında 27G mikrokanül ideal iken, Trombosit Jel uygulamalarında (DPG PRP Hyaluronik Asit Jel Matriks, DPG PRP Batroksobin+CaCl Trombosit Jel, PRF, Platelet Rich Fibrin enjeksiyonlarında Dermasculpt DS 25Gx40mm kanül yada  Dermasculpt DS 25Gx50mm kanül  kullanımı uygundur.

Nazolobiyal dolgu uygulamalarında orta kalınlıkta bir dolgu kullanılacak ise 25 G kanül  kullanımı uygundur, ancak derin nazolabiyal olukların giderilmesi amacıyla daha kalın bir dolgu kullanılacak ise  22G kanül kullanımı idealdir. Nazolobiyal katlantılarda Dermyal 24R Dermasculpt DS 25Gx40mm kanül yada  Dermasculpt DS 25Gx50mm kanül  ile uygulanması tavsiye edilirken ; Dermyal 32HR kullanılacak ise Dermasculpt DS 22Gx50mm kanül seçimi uygun olacaktır.

Zigoma bölgesinde derin dolgu uygulamalarında 22G kanül kullanımı idealdir. Voloma CaHA, kalsiyum hidroksiapatit bazlı dermal dolgunun  yada Dermyal 32HR hyaluronik asit bazlı dermal dolgunun Dermasculpt DS 22Gx50mm kanül ile uygulanması idealdir.

El sırtı Hyaluronik Asit yada Kalsiyum Hidroksiapatit Bazlı Dermal Dolgu Uygulamalarında 25G ve 22G kanüller tercih edilebilir.

16G ve 18G kanüller yağ dolgu enjeksiyonları için idealdir; Dermasculpt DS 18Gx70mm kanül yada  Dermasculpt DS 16Gx100mm kanül  yağ dolgu uygulamaları için geliştirilmiştir, standart dermal dolgu uygulamaları için tavsiye edilmez.

Yüz güldürü sonuçlar için en az dermal dolgu kadar, uygulama tekniği ve kanül seçimi de önemlidir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;

Aytun Nilay Erdağı

Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis

Erdağı Medikal Ürün Müdürü