Dental PRP Kiti

Ana Sayfa / Dental PRP Kiti
Dental PRP Kiti

Trombosit Büyüme Faktörleri ile İyileşme

Density Platelet Gel, kanımızda bulunan “büyüme faktörler”in özelliklerine istinaden rejeneratif tıp dalında gelişen yenilikçi bir yöntemdir. Bu tekniğin özgünlüğü, hızlı yara iyileşme prosesi kemik rejenerasyonu ve hasta için daha az travmatik sonuçlar ile temsil edilmektedir. Bu yöntem PRP (PLATELET RICH PLASMA)’dır, PRP vücudumuzda kemik ve yumuşak doku (deri, derialtı dokusu, miyofasiyal doku) gelişimini tetikleyerek, biyolojik hasarlara verilen tepkileri geliştiren ve yara iyileşmeyi destekleyen büyüme faktörlerinin kaynağıdır. Bu yöntem sayesinde uzmanlar oldukça yüksek PRP trombosit büyüme faktör konsantrasyonlarına  ulaşabilirler. Bu teknikte otolog kan (yani aynı hastaya ait kan) santrifüj edilir ve bunun sonucunda üç katman oluşur: alt katman daha yoğun olan kırmızı kan hücrelerinden oluşur (RBC), ortada %80 trombosit ile beyaz kan hücreleri içeren PRP katmanı bulunur, ve son katman trombositten fakir plazmadan oluşur(PPP). PRP tedavisi hücre çoğalmasını (özellikle kök hücrelerini) hızlandırır, böylece iyileşme prosesini ve cildin revaskülarizasyonunu destekler. Hiç bir yan etkisi olmayan, tamamen hastanın kendi vücudundan elde edilen doğal bir maddedir. Diş hekimliğindeki uygulamaları ise çeşitlidir, diş eti iltihabi hastalığı (piyore) nedeniyle meydana gelen kemik defektlerini doldurma imkanı ile başlar, eksik dişlerin implantlarını yerleştirmek için gereken kemiğin entegrasyonuna kadar devam eder. Ameliyatın sonunda hastaya olan yararları bellidir:
Daha az iltihap
Komplikasyon riskinin azalması
Kendi vücudumuzdan salınan analjezik maddelerden dolayı hemen hemen sıfır ağrı
Hastanın kendi kanından türetilmiş PRP’nin kullanımı, açık kök etrafına gerçek bir kompakt yapılmasına imkan sağlamıştır. PRP + CaCl + Botroksobin, PRP + CaCl yada PRP + Sint – OSS trombositten türetilmiş, otolog kemik ve inert biyouyumlu malzemenin karışımıdır. Daha sonra kollajen zarı bu “platform” u bir kap gibi kapatır. Dişetinin alt kısmına kök ile teması sağlanır. Bu noktada ufak bir sütür ile uygulama yapılır. 4 ay sonra daha memnun edici kemik büyümesi görülür.
dis-sol
Aynı hastanın kanından türetilmiş doğal bir maddedir.
Hiç bir yan etkisi yoktur
Toksik değildir
Uygulandığı yerde yaralı dokunun iyileşme sürecini büyümesini uyarır
Hücre çoğalmasını uyarır
Biyo onarıcı süreçleri uyarır
Dokuların rejeneratif anjiyogenez ve yeniden damarlanmasını uyarır
Özellikle KÖK HÜCRELER olmak üzere hücrelerin çoğalmasını uyarır
Çok yönlüdür, hasta ihtiyacına göre 9cc, 1 ile 8 tüp arasında numune kullanılarak uygulama yapılabilir.
Çok kolay bir şekilde 15 dakikada PRP uygulamaya hazır hale getirilir. Jelleşme prosesi ve uygulama süresi dikkate alındığında, toplam tedavi süresi yaklaşık 40 dakikadır.

BU TEDAVI NELERI KAPSAR?

Hastadan kan örneği alındıktan sonra santrifüj işlemi yapılır. Santrifüjden sonra PRP elde edilir ve PRP steril bir ortamda ayrılarak, diş çekimlerden sonra yaraları doldurmak için veya ihtiyaç duyulan yerlerde kemiği arttırmak için rejeneratif malzemeler ile karıştırılarak kullanılır.

PRP YÖNTEMI’NIN AVANTAJLARI

Güvenilir olması
Trombosit jeli elde etmenin kolaylığı
Yüksek miktarda kullanılabilir olması
Hastalık taşınması riskinin ortadan kaldırılması (tamamen otolog)
Minimal invaziv
Maliyet etkin
Ayrıca genel implantoloji de görülenler dışında hemen hemen hiç kontrendikasyon yoktur:
Kontrollü diyabet
Kortizon terapi
Neoplastik bozuklukları veya kemoterapi gibi daha önce yapılan radyasyon terapiler. PRP direk olarak hastaya uygulanan bir yöntemdir, implantoloji tedavisinde önemli derecede hızlanmaya imkan verir, ve maliyetleri düşürür. Tamamen biyouyumludur ve alerjik değildir.
Diş çekimlerinde vb uygulamalarda ameliyat sonrası yaraları önemli ölçüde iyileştirme ve alveolit önleme açısından oldukça başarılıdır.
Hastadan alınan çok az miktar kandan elde edilir.
Otolog kaynaklıdır.
Farklı yoğunluk ve dokularda mevcuttur ve sadece basit bir trombosit konsantresi değildir, plazmadaki diğer içerikler açısından da oldukça zengindir. Daha iyi ve daha hızlı bir entegrasyon elde etmek için platalet açısından zengin bölümü (sıvı olarak) implantın titanyum yüzeyini biyo aktif hale getirmek için kullanılır. Diş tedavisi için özel olarak tasarlanmış ilk tekniktir. PRP tedavisi gören 10.000′den fazla hasta bu tedavinin etkinliğini doğrulamaktadır.