Dermoroller – Mesoroller

Ana Sayfa / Dermoroller – Mesoroller
Dermoroller – Mesoroller

Dermaroller – Mesoroller

Cilt İğneleme İşlemleriniz için Mikro İğneleme Cihazı ZGTS

Dermaroller Nedir ?

Dermaroller, Türkiye ve dünyada “mesoroller” ve “mikro iğneleme cihazı ” isimleri ile de bilinmektedir. Dönen bir silindir üzerinde bulunan son derece ince, özel olarak tasarlanmış titanyum iğnelerden yada paslanmaz çelik iğnelerden oluşur. Cildi uyarmak, ciltte kan dolaşımını hızlandırmak, kollajen sentezini uyarmak ve böylece  dokuda rejuvenasyon etkisi yaratmak için kullanılır. Ayrıca ‘bilinçli yaralandırma sistemi’ olarak da  bilinir; dermaroller ciltte mikro kanallar açarak doku iyileşme sürecini başlatır ve böylece  ‘yaşlanma karşıtı etki’ sunar. Ayrıca mikro kanallar aracılığıyla, tedavi amaçlı ve antiaging amaçlı kullanılan kozmetiklerin, serumların ve cilt bakım ürünlerinin etkin bir şekilde cilde nüfuz etmesini sağlar

Dermaroller’ın Başlıca Kullanım Alanları :

 • Dokuda kan dolaşımı hızlandırarak rejuvenasyon etkisi sunar.
 • Dermatolojide topikal formüllerin transdermal (deri altına) geçişini 200 kata kadar arttırır. Formülün derideki etkinliğini maksimuma ulaştırır. (Transdermal geçişin artırılması – Dermaterapi).
 • Yeni kolajen, elastin, fibronektin, hyalüronik asit stimülasyonunu sağlayarak anti-aging etki sunar.
 • Dermaroller, Melasma ve Hiperpigmentasyonda kullanılabilir.
 • Dermaroller’ın akne skarları (ice pick, rolling, box car) üzerinde şaşırtıcı sonuçları vardır.
 • Dermaroller geniş porlu cilt yapısında gözeneklerde sıkılaşma sağlar.
 • Dermaroller Cilt çatlaklarının (Stretch marks veya sitrialar) görünümünü azaltır.
 • Dermaroller Yanık skarlarında hareket kabiliyetinin arttırılmasında (Kontraktürün azaltılmasında) etkindir.
 • Güvenlidir :
 • Dermaroller güneş hassasiyeti yaratmaz.
 • Dermaroller yaz aylarında dahi kullanımı güvenlidir. Cildin bariyer özelliğine zarar vermez.
 • Dermaroller, uygulama (dermaterapi) sonrası özel bakım gerektirmez.
 • Hastalar, Dermaroller uygulama sonrası günlük hayatlarına devam edebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Dermaroller güneş hassasiyetine neden olur mu ?

Hayır. Dermaroller uygulaması sırasında peeling veya lazerlerde olduğu gibi ciltten herhangi bir şekilde doku uzaklaştırılmaz (ablatif bir yöntem değildir). Yalnızca ciltte mikrokanallar açılır ve bu kanallar genellikle 15-20 dakika içinde kendiliğinden doğal olarak kapanır. Ancak her cilt uygulamasında olduğu gibi işlemin ardından en az SPF 30+ gücünde bir güneş koruyucu kullanılması işlemlerin daha güvenli hale gelmesine yardımcı olur.

Dermaroller ve Dermaterapi hangi amaç için kullanılır ?

 • Antiaging, ince çizgi ve kırışıklıkların hafifletilmesi ve giderilmesi
 • Akne ve yanık skarları
 • Porlu cilt yapısı
 • Cilt çatlakları (stracth marks-sitrialar)
 • Deriden topikal ajanların geçişinin artırılması için (Dermaterapi)
 • Göz altı morlukları
 • Dermaterapi ile saç kaybını engelleyen ürünlerin cilde geçişi de artırılabilir.

Dermaroller’ın etki mekanizması kısaca nasıldır ?

Dermaroller ciltte mikrokanallar açar ve bu mikrokanallar cilt tarafından yara olarak algılanır. Yara iyileşme süreci hemen başlar ve 2 yıla kadar o bölgede iyileşme süreci devam eder. Ancak ilk etkilerin görünür olması 1. Haftadan  itibaren gerçekleşir. Yara iyileşmesinde ortaya çıkan kollajen, hyalüronik asid ve elastin fibriller deride dolgu etkisi yaratır ve böylece  antiaging etki sunar..

Evde kullanılan Dermaroller ne kadar etkindir ?

Dermaroller’in iğneleri stratum korneumda etkili olmaktadır. Deri geçirgenliğini artırması nedeni ile kozmetik ürünlerin etkinliklerini artırırlar. Öte yandan derinin kollajen üretimini artırarak yaşlanma karşıtı etki sunar.

Dermaroller ve Dermaterapi sonrasında günlük hayattan uzaklaşmak gerekli mi ?

Hayır. En derin iğnelerin kullanıldığı Dermaroller terapilerinde dahi açılan mikrokanallar 15-20 dakika içinde kapanmaya başlar. Dermaroller uygulaması ciltten herhangi bir dokuyu uzaklaştırmadığı için güneş hassasiyetine neden olmaz. Uygulama sonrasında ortaya çıkan kızakıklık görüntüsü ise genellikle bir kaç saat içinde hızla azalır ve ertesi gün
e bir işaret bırakmaz.

Dermaroller ve Dermaterapi sonrasında cildin nasıl görünecek ?

Uygulmadan hemen sonra ciltte kızarıklık olması doğaldır. Ancak bu kızarıklık genellikle hızla kaybolur ve günlük yaşantıya devam etmek mümkün olur. Arzu edilir ise bu kızarıklık hafif kapatıcılar ile gizlenebilir.

Uygulama Adımları :

Paket içerisinde strerildir,  2. Uygulama öncesi dermarollerın antiseptik bir solüsyon ile temizlenmesi önerilir. (Kişiye özel olmalıdır, aynı dermaroller aynı hastada dezenfekte edilerek 6-8 seans kullanılabilir)

Hedef bölge yıldız şeklinde en az 4 en çok 10 kez taranmalıdır. Böylece 1cm2′de 250-400 mikrokanal açılmış olur.

Eğer Dermaroller sonrası bir topikal preparat kullanılacak ise 15 dakika içerisinde cilde masaj ile yedirilmelidir. Mikrokanallar genellikle 15 dakikaya kadar hızla kapanır. Bu sürede topikal ürünlerin uygulanması önerilmektedir..

Uygulamanın hemen ardında cilde nemlendirici ve tamiri hızlandırıcı bir topikal krem  kullanılır. Uygulama gün içinde yapıldı ise tercihen güneş koruyucu kullanılması önerilir