Ortopedi PRP Kiti

Ana Sayfa / Ortopedi PRP Kiti
Ortopedi PRP Kiti

ONARICI TIPTA YENILIKCI BIR YONTEM

Ortopedik sıkıntılar ve spor yaralanmalarından etkilenmiş binlerce insanın iyileşmesi için umutlar sunan yenilikçi bir tedavi yöntemidir. Otolog trombositten zengin plazmanın (PRP) infiltrasyonu ile büyüme faktörlerini kullanan bir tedavidir: doğaldır, yan etkisi yoktur ve oldukça başarılı sonuçlar sunar! Büyüme faktörlerinin (growth factor, GF) spor yaralanmalarında tedavi edici olarak kullanımı o kadar gelişmiştir ki bilimsel topluluğun dışında medya da bu yeni tedaviye oldukça odaklanmış durumdadır. Bu yenilikçi terapi spor hekimliğinde giderek daha fazla kullanılmaya başlamıştır, bunun nedeni daha önce alınan başarılı ve etkileyici sonuçlardır. Bu uygulamadaki rasyonel bulgular, PRP tedavisini ameliyat sırasında destekleyici bir tedavi olmaktan çıkararak başlı başına bir tedavi yöntemi olmasını sağlamıştır. Konservatif metodlarla tedavi edilen müskülotendinöz örnek olarak verilebilir. Son yıllarda“bio-orthopedics” olarak bilinirdi. Artrit ve Artrozun  (eklem kireçlenmesi) önlenmesi ve tedavisi konusunda yeni ufuklar açabilen bir tedavi sistemi olarak uluslararası arenada kabul görmüştür. Trombositten zengin plazma (Platelet Rich Plasma – PRP) tedavisi, yaygın spor yaralanmaları ve kas-iskelet sistemi bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan yenilikçi bir tekniktir (örneğin tenisçi dirseği, patellar tendinopati, bağ yaralanmaları, osteoartritin erken aşamalarında, vb), ve birçok hasta için cerrahiye iyi bir alternatif olmuştur. Bu yöntem, kandaki trombositlerden salınan büyüme faktörlerinin yüksek rejeneratif iyileşme kapasitesini kullanan doğal mekanizmalara dayanır. Konforlu ve kolay bir şekilde, hiçbir yan etki yaratmadan tedavi sunmaktadır. Ani sonuçlardan ziyade uzun vadede doku iyileşmesini desteklemek için tasarlanmıştır. Zaman içerisinde semptomlarda kayda değer bir gelişme ve işlevsellikte ciddi bir iyileşme sağlar.
“DPG PRP ile hücre göçü, hücre büyümesi, kan damarlarının oluşumu, kollajen sentezi ve hücre farklılaşmasını tetikleyen büyüme faktörlerinin yüksek konsantrasyonda eldesi mümkündür.
 Stanford Üniversitesi’nin Ortopedik Cerrahi  Bölümünde yapılan bir çalışmada, kronik epikondilitten muzdarip olan ve diğer tedavilere dirençli olan hastaların %93′ünde PRP tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu sonuçlara istinaden, trombosit konsantreleri 20 yıldır otolog büyüme faktör kaynağı olarak hem ortopedik cerrahide hem de son zamanlarda infiltrasyon ile tendinopati tedavisinde kullanılmaktadır. Zamanla PRP, bir çok hastalığın tedavisinde cerahi operasyonlara iyi bir alternatif veya destekleyici tedavi olacaktır. Bu çalışma ayrıca dizlerdeki yan ligamentlerin lezyonlarında (2.ci ve 3.cü derece), ve ayak bileği eklemlerindeki ligamentlerin lezyonlarında çok iyi sonuçlar vermiştir. Tedavi edilen hiç bir hastada lokal veya sistematik komplikasyon oluşmamıştır, ve hepsinde ağrı seviyesi ve iyileşme süreci açısından başarılı sonuçlar elde edilmiştir.