SAÇ LAZERİ, SAÇ DÖKÜLMESİNDE SOĞUK LAZER TERAPİ

SAÇ LAZERİ, SAÇ DÖKÜLMESİNDE SOĞUK LAZER TERAPİ

SAÇ LAZERİ, SOĞUK LAZER TERAPİ

Saç tedavisi dışında lazer;  cilt yenileme, epilasyon, kılcal damar tedavisi, dövme sildirme, ben tedavisi ve tırnak mantarı tedavisi gibi bir çok alanda uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Dalga boyları, enerji ve frekans ayarlarına göre çeşitlendirilen lazer sistemleri günümüzde birçok hastalığın tedavisinde ve estetik sektöründe saç ve cilt yenileme uygulamalarında çözümler sunmaktadır.

Gelişen teknolojilere bağlı  olarak, tıpta da her geçen gün yeni cihazlar, yeni tedavi yöntemleri insanların kullanımına sunulmaktadır. Son zamanlarda lazer uygulamasının en fazla kullanıldığı alanlardan bir tanesi de saç gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisi olmaktadır.

Uzun dönem klinik çalışmaları olan ve saçta etkinliği kanıtlanmış soğuk lazer yöntemi; artık yeni nesil cihazlar ile daha güvenli ve daha etkili tedavi imkanı sunmaktadır.

Saçları dökülen kişiler farklı yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin başında saç ekimi, ilaç tedavisi, mikroiğneleme, prp tedavisi, mezoterapi tedavisi gelmektedir. Saç ekiminden önce son çıkış medikal estetik uygulamalardır. Ağrısız ve acısız yöntemler ile saçlarının dökülmesini önlemek isteyen kişiler, cerrahi operasyonlara maruz kalmadan lazer tedavisi yöntemi ile saçlarının dökülmesini durdurabilir. Saçlarının kalınlaşmasını, daha gür ve sağlıklı olmasını isteyen kişiler saç lazerinden faydalanabilir. Ayrıca Avrupa’da oldukça popüler olan bir yöntem de Lazer ile Saç Ekimi’dir. Donör bölge saç lazeri ile güçlendirilerek, ekimde daha güçlü ve daha sağlıklı kökler ile ekim yapılabilmektedir. Ekim sonrası ise hastalara 8-10 seans lazer terapi uygulanmakta ve ekilen köklerin daha sağlam ve sağlıklı tutunması sağlanmaktadır. Hücresel uyarım sağlayan soğuk  lazer ışınları; dokuda oksijenlenme ve kanlanmayı arttırarak saç köklerinin daha iyi beslenmesini ve oksijenlenmesini sağlamakta ve buna bağlı olarak ekim başarısını % 80 oranında arttırmaktadır.

Saç Gençleştirme Adına Yapılan Lazer Tedavisi

Saçlar çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanla yıpranmaktadır. Saçın kalitesini en çok etkileyen nedenlerin başında aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı gelir. Bunların dışında; çevresel faktörler, hava kirliliği, saçların saç fazla kimyasal ürünlere maruz kalması, yanlış şampuan kullanımı, saçlara çok fazla fön çekilmesi, boyanması, çok sıkı toplanması, uzun süre havasız kalması, yanlış bakım teknikleri saçların yıpranmasına neden olmaktadır. Genetik yatkınlığın yanı sıra çeşitli hastalıklar ve vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, hormon düzensizlikleri de saç sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Saçların yapısının bozulması, saç foliküllerinin canlılığını ve parlaklığını kaybetmesi sonucunda saçlar bakımsız bir görüntü oluşturur. Özellikle bayanlar sağlığını kaybeden saçları için farklı içeriklere sahip olan bakım yağlarına başvurmaktadır. Ancak bakım yağları görevini aktif olarak yerine getirmeyen saç hücrelerini yeniden canlandırabilmek için yeterli olmaz. Son zamanlarda yıpranmış saçları yeniden canlandırabilmek için kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri de lazer tedavisi yöntemi olmaktadır. Bu yöntem ile düşük doz diot ışınları belli aralıklar ile kişilerin saçlarına uygulanır.

Lazer yöntemi ile incelmiş olan saç telleri yeniden güçlendirilir ve yavaş yavaş sağlığını kazanarak, dökülmenin önüne geçilir. Lazer yöntemi saçları sağlıksız olan ve dökülen; 18 yaşını doldurmuş bütün kadın ve erkeklere uygulanabilmektedir. Hücresel olarak metabolizmayı ve protein sentezini uyaran bir sistem olduğundan dolayı, yöntem uygulanır uygulanmaz kan akışı artar ve saç dokusu sağlığına kavuşmaya başlar.

Acısız olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan yöntem sırasında hastalar kendilerini daha rahat hissedebilmek adına gazete, kitap, dergi  okuyabilir, telefon yad a tabletleriyle zaman geçirebilirler. Kişilerin saç yapısına göre tedavi %40 -50 oranlarında yeni saç gelişimi sağlanmaktadır. Tüm bunların dışında lazer tedavisi yöntemi ile saçların pigmentleri uyarılır ve saçlarda oluşan beyazların azalması sağlanabilir. Sonuç olarak, saç dökülmesi durur, beyaz saçlar azalır, saç uzama hızı artar,  ince teller kalınlaşır ve güçlenir, yeni saçlar çıkar ve sonuç olarak saçların daha sağlıklı ve gür bir yapıya kavuşması sağlanır.

Saç Lazeri Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Özellikle strese bağlı olarak yaşanan saç dökülme sorunu her geçen gün yaygınlaşmakta, 20’li yaşlarda gençlerde ve kadınlarda dahi yoğun  saç dökülmesi sorunları yaşanmaya başlamıştır. Her ne kadar daha çok erkeklerin kellik sorunu ile karşı karşıya kaldığı düşünülse de son zamanlarda kadınlar da tüm saç düzeyini etkileyen saç seyrelmesi ve saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır.

Kadınlarda yaşanan saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi de olabilir. Ancak erkeklerde genellikle başın üst bölümünde ve alnın yan kısımlarında dökülme yaşanırken, kadınlarda başın genelinde dökülme yaşanır. Lazer tedavisi hem kadınlar adına hem de erkekler için uygun bir tedavidir. Bu tedavi ile saç kökleri direkt olarak uyarılır, güçsüz saç foliküllerinin canlılığını kazanması desteklenir, saçların yeniden çıkması sağlanır.

Tedavi aşamasında öncelikle canlılığını yitiren saçlar hedef alınır. Zamanla incelmeye başlayan, kırılan ve parlaklığını yitiren saçlar bu tedavi yöntemi ile yeniden canlanır ve saçların dökülmesinin önüne geçilir

Lazer Tedavisi Ne Kadar Sürede Etkili Olur?

Kadınların en fazla değer verdiği şeylerin başında saçları gelmektedir. Bundan dolayı saçları sağlığını yitirmeye başladığı anda erken müdahale ile saçlarının sağlığını yeniden kazanmaya çalışırlar. Özellikle belirgin bir şekilde dökülmeye başlayan ve saçların canlılığını yitirmeye başladığı durumlarda en etkili yöntem lazer tedavisi olmaktadır. Bu yöntem ile kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilmek mümkün olur. Tedavi düzenli 8-10 haftalık kürler halinde uygulandığında ve hastalar saç sağlığını olumsuz etkilemeyecek profesyonel saç bakım ürünleri, şampuanlar ve ev tipi sprey mezoterapi ürünleri ile tedaviyi desteklediğinde;  2 ay içerisinde etkisini göstermeye başlar ve 3. Ay itibariyle gözle görülür net sonuçlar alınır. Ama tedaviye en az 8-10 hafta, haftada 1 kez olmak kaydıyla düzenli devam edilmesi çok önemlidir.

Saç Ekimi İle Saç Lazeri Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Saçları belirgin bir şekilde dökülen, alnın yan taraflarında veya başın üst kısmında yoğun şekilde dökülme sorunu yaşayan, çeşitli hastalıklara bağlı olarak saçları kısa sürede dökülen, genetik olarak saç sökülmesi sorunu yaşayan ve saçlarının yeniden çıkması mümkün olmayan kişiler, saç ektirmeyi tercih eder.

Saç ektirme işlemi farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Saç ektirmek istemeyen veya kafasında saç ektirecek kadar geniş alanlar açılmayan kişiler saç ekimi işlemi yerine lazer tedavisi yöntemini tercih eder. Lazer yöntemi ile ince ve zayıf yapıda olan tüyler kalınlaşmakta ve normal saç haline gelmektedir. Bu yöntem ile saç üretemeyen foliküller yeniden canlanabilir ve saç üretimine başlanır. Ayrıca tek kıl üreten foliküller birden fazla kıl üretmeye başlar.

Lazer Tedavisi saçlarında daha dolgun, daha canlı, daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak olmasını sağlar. Yoğun olarak saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler bu tedavi yöntemi başvurduğunda saç dökülmesi sorunundan kısa sürede ve etkili bir şekilde kurtulabilmektedir.

Saç ekimi öncesi donör bölgeye lazer terapi uygulanması, ekimde kullanılacak köklerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve ekim başarısını etkiler.

Saç ekiminden 1 ay sonra uygulanmaya başlayan lazer terapi ise saç ekim başarısını % 80 oranında etkilemektedir. Ekilen köklerin daha iyi beslenmesi ve oksijenlenmesi sağlandığından, saç kökleri daha güçlü bir şekilde tutunur. Lazer ile saç ekimi, saç ekimi başarısını ciddi oranda arttırır.

Lazer Yöntemi Esnasında Acı Duyulur mu?

Bu yöntem esnasında herhangi bir kesik veya cerrahi müdahale yapılmadığından, iğne ile enjeksiyon ya da uyarım yapılmadığından  dolayı acı hissedilmemektedir. Oldukça acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi olan Lazer Tedavisi yöntemi ile kişiler acı duymadan şikâyetlerinden kurtulabilir.

Bu nedenle, lazer ile saç tedavisi oldukça fazla  tercih etmektedir.

Saçlar belirli nedenlere bağlı olarak dökülür ve seyrekleşir. Saçların seyrekleşmesinin başlıca nedeni saç dokumuzda yer alan saç foliküllerinin yeterince saç üretemiyor olmasıdır.

Sağlıklı yapıda olan saçlarda saç derisinde yer alan foliküller yaklaşık 3 adet saç üretmektedir. Ancak sağlıksız yapıda olan ve seyrekleşen saçlarda yer alan foliküller en fazla 1 adet saç üretebilmektedir. Bundan dolayı saçlarda zamanla seyrekleşme ve dökülme meydana gelir.

Lazer Tedavisi diğer tedavi yöntemlerinden farklı olarak ayrıca saçların pigmentlerini de etkilemektedir. Bu yöntem ile çok fazla beyazı olan kişilerin beyaz saçlarında azalma sağlanabilir.

 

Saç Lazeri, soğuk lazer terapi tek başına uygulanabildiği gibi PRP ve Mezoterapi tedavileri ile de kombine uygulanabilir. Bu şekilde çok daha kısa sürede, daha tatminkar sonuçlar almak mümkündür.

 

 

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle;

Aytun Nilay Erdağı

Kimya Mühendisi – Uzman Biyomühendis

Erdağı Medikal Ürün Müdürü