Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi; saç dökülmelerinin durdurulması, mevcut saçların güçlendirilmesi ve saç kalitesinin artırılması, saç köklerinin uyarılarak aktif hale getirilmesi ve canlandırılmasına yönelik bir tedavidir. Saç mezoterapi tedavilerinde, tedavinin amacına yönelik olarak saçın ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, proteinler ve benzeri etkenleri içeren özel  mezoterapi kokteylleri mikro enjeksiyonlar ile cildin orta tabakasına uygulanmaktadır. Saç mezoterapisinde enjekte edilen ürünler cildin orta tabakasında yer alan kılcal damarlara etkin bir şekilde ulaşmaktadır ve etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Bu tedavi yönteminde kıl köklerinin beslenmesini sağlayan vitamin, mineral ve peptit kompleksle; ,kan dolaşımını arttırarak, saç köklerini beslemekte ve saç dökülmesine sebep olan hormonların olumsuz etkilerini baskılamaktadır.

Saç mezoterapisinde,  kullanılması gereken çeşitli etken maddeler vardır. Başlıcaları;   vitaminler, mineraller, bitkisel bileşenler, vazodilatör ve benzeri etkenlerdir. Saç mezoterapisinde B gurubu vitaminleri (Pantenol, Piridoksin, Tiamin, Biotin, Demir Glukonat), melilotus bitkisel bileşeni, minerallerden demir, çinko, bakır ve benzeri, dutasterit etkeni, A grubu vitamin retinoik asit, vazodilatör etkeni minoksidil gibi birçok ürün kullanılmaktadır. Bu bahsedilen ürün bileşenlerinin doğru tedavi protokolleri ve konsantre mezoterapi ürünleri ile 4-6 seans uygulanması ile saç mezoterapi tedavilerinde istenilen başarı elde edilebilmektedir. Mezoterapi seans aralıkları genellikle haftada 1seans olarak  planlanırken ve  toplam 4-8 seans önerilirken; sonuçlar ve tedavi protokolleri uygulayıcı hekime ve hastaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi ürünleri ile saç dökülmesi tedavisine başlanmadan evvel hastanın sağlık durumu kontrol edilmelidir. Saç dökülmesini tetikleyen sağlık probleminin olup-olmadığı, hormonal veya genetik bir etkinin varlığı sorgulanmalıdır. Sonrasında saç derisinin tedaviye uygun hale getirilmesi ile tedavi için saçın yapısına uygun ve tedaviye yönelik olarak özel ürün karışımları hazırlanır. Bu karışımlar, bölgesel olarak küçük dozlarda 30G – 32G 4mm mezoterapi iğneleri kullanılarak, cildin orta tabakasına 2-3 mm derinliğe, mikro enjeksiyonlar şeklinde uygulamaktadır. Enjeksiyonun yanı sıra,  dermapen, dermaroller gibi mikro iğneleme sistemleri ile uygulanması da mümkündür.

sac-mezoterapisi-mesomedica

Saç Mezoterapisinde Kullanılan Etkenler Nelerdir?

Saç Mezoterapisi tedavilerinde birçok farklı etken madde kullanılmaktadır. Kullanılan her bir etken maddenin işlevi farklılık gösterebilmektedir. Şimdi ilgili etken maddelerin neler olduğu ve ne gibi işlevinin bulunduğuna dair kısa bilgiler aktararak bu etken maddelerden bahsedelim.

Hazır  meso hair – meso saç kokteyller sunulmaktadır. Bu tip hazır kokteyller  içerisinde olmazsa olmaz etkenler; B kompleks vitamin grubu ve demirdir.  (Pantenol, Piridoksin, Tiamin, Biotin ve Demir Glukonat). Panthenol Pro-vitamin B5 olarak bilinen bir etkendir. Saçlarda uzun süreli nemlendirme sağlar ve saç gövdesinin gücünü arttırır. Bu vitaminin aşırı ısınma ve aşırı kurutma durumlarında saçta ve saç derisinde oluşabilecek olan hasarları engellediği ve hasarların etkilerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Piridoksin B6 vitamini meso hair içerisinde yer alan bir başka vitamindir. Bu vitaminde dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda androjen reseptör aktivitesini de inhibe etmektedir.

Bitkisel bir bileşen olan Melilotus saç mezoterapilerinde sıklıkla kullanılan bir etkendir. Melilotus bitkisel bileşeninin de kan dolaşımını hızlandırma ve ağrı azaltma etkisi olduğu bilinmektedir. Besleyici, canlandırıcı saç multivitamin kokteyl olarak bilinen Mesopoly vitamins koktey ise 9 vitamin (B kompleks+ A vitamini + C Vitamini + D Vitamini+ E Vitamini içeriği ile)  hücreleri beslemek ve uyarmak için epidermise ya da dermise doğrudan uygulanmaktadır. Meso poly vitamins cilt için gerekli olan temel vitaminleri sağlamaktadır. Saç multimineral kokteyl olarak bilinen multi trace elements kokteyl  içerisinde barındırdığı çinko, bakır, manganez, selenyum ve krom  sayesinde; saç mezoterapisi uygulamalarında metabolik ve enzimatik reaksiyonlar için gerekli olan eser elementleri sağlamaktadır. Multi trace elements yaşlanmış ve canlılığını yitirmiş olan hücrenin yenilenmesini ve tekrardan canlanmasını sağlar.

Saç mezoterapi tedavilerinde kullanılmakta olan MesoMedica marka mezoterapi ürünlerinde Dutasterit etken maddesi de saç dökülmelerini engellemek ve saç kalitesini arttırmak için kullanılmakta olan bir üründür. Dutasterit kıl kökündeki hasarları ortadan kaldırmakta ve hasar oluşumunu engellemektedir. Güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan Retinoik asit ise saç mezoterapi tedavilerinde kullanılan bir başka etkendir. Retinol olarak da adlandırılan Vitamin A grubu etkeni Retinoik asit,  dermis ve bazal katmanda aktive olur, fibroblastları uyarır ve  böylece  kollajen, elastin ve hyaluronik asit sentezini artırır. Ayrıca saç soğanını uyarıcı etkiye sahiptir. Saç dökülmesi sorununun giderilmesi, saç soğanın uyarılması ve yeni saçların çıkması için saç mezoterapisi tedavilerinde kullanılmakta olan bir başka üründe minoksidil etken maddesidir. Minoxil, saç dökülmelerini azaltarak, yeni saçların çıkmasını tetiklemektedir. Ayrıca saçlı deride kan dolaşımını da hızlandıran minoksidil diğer etkenlerin, vitaminlerin ve minerallerin de etkinliğini artırıcı bir özelliğe sahiptir.